Клопотання про ознайомлення з матеріалами справи

Якщо ви бажаєте прискорити підготовку адвокатом документів у вашій справі, ви можете самостійно звернутися до суду та подати клопотання про ознайомлення з матеріалами справи і зняття копій.

Таке клопотання подається до суду, в якому знаходиться ваша справа, через канцелярію або шляхом надсилання рекомендованого чи цінного листа. Після того як на вашому примірнику стоятиме відмітка канцелярії про дату одержання заяви або у вашому розпорядженні будуть докази вручення поштового відправлення, необхідно звернутися до головуючого судді, що розглядає вашу справу.

З собою обов’язково візьміть паспорт, а також цифровий фотоапарат або смартфон. Перед цим необхідно пересвідчитися, що заряду пристрою вистачить для того, щоб відзняти весь матеріал. Якщо очікується, що документів у справі дуже багато, бажано також мати з собою додаткові елементи живлення. Пристрій має дозволяти робити знімки прийнятної якості, щоб надалі їх можна було легко роздрукувати та прочитати. Робити знімки бажано у тому порядку, в якому документи знаходяться у справі. Після звершення обов’язково перевірте якість відзнятих копій.

Також звертаю вашу увагу на те, що через прийняття нових процесуальних кодексів змінилися і вимоги до оформлення заяви про ознайомлення з матеріалами справи. Неправильне оформлення такої заяви може призвести до того, що суд поверне її вам без розгляду.

Щоб зменшити ризики, пов’язані з неправильним оформленням документів, пропоную використовувати наступні зразки:

Дізнатися, за яким саме процесуальним кодексом розглядається ваша справа, можна або з позовної заяви, або з ухвали суду про відкриття провадження. В зазначених документах має міститися посилання на відповідне процесуальне законодавство.

Якщо вам підготовані мною приклади були корисними, дайте мені про це знати в коментарях знизу.

Читайте також: Клопотання про перенесення розгляду справи.


Відправити
Надіслати
Переслати

16 коментарів до “Клопотання про ознайомлення з матеріалами справи”

 1. Як оскаржити відмову головуючого судді про ознайомлення з матеріалами цивільної справи в апеляційній інстанції синові позивача, що має правоздатність та дієздатність? Також колегією суддів не допущено сина позивача як законного представника (згідно зі ст. 172 Сімейного кодексу) до участі у розгляді апеляційної скарги. Як оскаржити таку відмову — лише разом із касаційною скаргою чи є варіанти?

  Відповіcти
 2. Добрий вечір! Якщо слідчий не визнає мене як потерпілу і не робить жодних дій, чи можу я подати клопотання про ознайомлення з матеріалами справи?

  Відповіcти
  • Добрий день, Марино! Так, можете. Якщо матеріали для ознайомлення надати вам відмовиться, зверніться до слідчого судді.

   Відповіcти
 3. Добрий день, якщо я не погоджуюся з матеріалами справи про моє правопорушення, судячи з матеріалів справи, тоді які мої дії?

  Відповіcти
  • Добрий день, Наталіє! У такому разі на підставі отриманих матеріалів справи бажано підготувати та подати до суду письмові заперечення, а також підготуватись до надання усних пояснень у суді.

   Відповіcти
 4. Чи може представник потерпілого ознайомитися у слідчого з матеріалами кримінального провадження?

  Відповіcти
  • Доброго дня! Подавайте клопотання про ознайомлення в письмовій формі. За результатами його розгляду слідчий повинен надати вам офіційну відповідь. Якщо прохання буде проігноровано, вживайте заходів щоб змусити слідчого виконати вашу вимогу.

   Відповіcти
 5. А якщо це кримінальна справа і слідчий суддя разом з прокурором і слідчим, що розслідує дану справу, прикривають того, хто скоїв правопорушення. Як бути в такому випадку? Чи можу я, як потерпілий, отримати кримінальне провадження? Кому скаржитися?

  Відповіcти
  • Михайло, доброго дня! Якщо ви маєте статус потерпілого, ви можете подати клопотання слідчому про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Якщо слідчий чинить цьому перешкоди, фіксуйте зазначені факти письмовими заявами через канцелярію поліції на ім’я керівника. Якщо не допоможе, подавайте заяву про відвід слідчого.

   Відповіcти
 6. Как по мне, так в «Клопотання про ознайомлення з матеріалами цивільної справи (ЦПК)» много лишних слов. Например, считаю лишними «Для належної підготовки до участі…» (и следующий абзац также). Сбивают с толку новичка – необходимость ознакомиться с материалами дела бывает в любой момент, а не только «для подготовки». К тому же, эти пояснения не требуются ЦПК.

  Відповіcти
  • Доброго дня, Віка! Також не є прихильником ускладнення документів, тому спробую пояснити свою точку зору. Згідно з ч.1 ст.183 ЦПК України будь-яка процесуальна заява (клопотання) має містити інформацію «про зміст питання, яке має бути розглянуто судом», «про підстави заяви (клопотання)», а також містити саме «прохання заявника» (п.4, 5). При цьому кожне з них є самостійним елементом. Юридичні наслідки недотримання зазначених вимог виписані в частині четвертій згаданої статті і зводяться до того, що суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

   Відповіcти
 7. Все зрозуміло, але я все ж вважаю, що в даному питанні дуже багато бюрократії. Хіба адвокат самостійно не може зняти копії та надати їх для роботи? Видається, що це буде набагато і швидше, і простіше.

  Відповіcти
 8. Все викладено доступною мовою. Багато корисної інформації, яка дійсно може стати в нагоді. Спасибі!

  Відповіcти

Залишити коментар