Порядок завірення копій документів для суду

Зображення для запису про завірення копій документів

Сьогодні хочу звернути вашу увагу на порядок завірення копій документів для суду, а також на те, який з варіантів є правильним – “згідно з оригіналом” чи “копія вірна”?

Не секрет, що наприкінці 2017 року в Україні набрали чинності нові процесуальні кодекси. Вказаними змінами також були внесені уточнення до порядку оформлення документів, які подаються до суду.

Так, ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що, за загальним правилом, документи мають подаватися в оригіналі або належним чином завіреній копії. Заявник, який подає документи в копіях, має вказати про наявність у нього або іншої особи оригіналу. Засвідчення вірності копії документа оригіналу здійснюється шляхом проставлення власноручного підпису і дати. Особа має право завіряти копії лише тих документів, оригінали яких знаходяться у неї.

Такі самі вимоги закріплено в ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 91 Господарського процесуального кодексу України.

На сьогодні також діє Національний стандарт України “…Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003”, затверджений наказом Держспоживстандарту України 07.04.2003 № 55. Його положення поширюються на всі без винятку органи державної влади, місцевого самоврядування, а також на підприємства, установи, організації всіх форм власності (п. 1.1). Стандарт також містить вимоги до відмітки про засвідчення копій документів (п. 5.27).

Підсумовуючи положення цих нормативних документів, можна зробити висновок, що під час оформлення копій мають бути дотримані три основні правила:

 1. Ви можете подавати в суд завірені копії лише тих документів, оригінали яких знаходяться у вас. Посилання на те, що оригінал знаходиться у вашому розпорядженні, є обов’язковим.
 2. Якщо оригіналу немає, до суду можна надати незасвідчену ксерокопію чи фотокопію документа з вказівкою про те, у кого знаходиться оригінал.
 3. Відмітка має містити наступні реквізити:
 • слова – “Згідно з оригіналом”,
 • найменування посади (за наявності),
 • особистий підпис,
 • прізвище та ініціали особи,
 • дата засвідчення.

Зразок:

Згідно з оригіналом
Директор підпис Іваненко І.І.
24.12.2019

З викладеного вбачається, що словосполучення “Копія вірна” є неправильним.

Хочу також відзначити, що серед обов’язкових реквізитів відсутній відтиск печатки. Це пояснюється тим, що на сьогодні вказаний елемент більше не є обов’язковим. Тому відтиск печатки ставиться або за вашою власною ініціативою, або якщо це прямо передбачено в установчих документах юридичної особи.

Пам’ятайте, що ігнорування вказаних правил може призвести до того, що суд надані вами матеріали до уваги не візьме.

Тому перед поданням копій обов’язково перевірте дотримання вимог, про які йдеться у цій статті, а якщо у вас виникли будь-які запитання з цього приводу, ви можете задати їх в коментарях знизу.

3 Коментарі

 1. Пізнавальний матеріал про завірення документів. Багато разів довелося мати справу з цим питанням під час роботи. Те, що словосполучення “Копія вірна” є не зовсім коректним, буду знати.

 2. У мене постачальники привезли обладнання і представили завірені копії документів про якість обладнання. При цьому зазначені документи були видані фірмі, з якою у нас ніяких договірних відносин немає. Якби якість та походження товару не викликали сумнівів, я б не шукав способу як не платити гроші шахраям.

 3. Цікава стаття, не тільки для тих, хто має справу з документацією, але і для звичайних осіб. Для себе, наприклад, я відмітила, що якщо оригіналів немає, то можна вказати посилання, де знаходиться оригінал, а копії документів не засвідчувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *