Як самостійно сплатити судовий збір онлайн

Для того, щоб сплатити судовий збір в режимі онлайн за допомогою банківської картки, потрібно виконати наступні кроки.

Як правильно сплатити судовий збір онлайн?

 1. Перейти на офіційний сайт «Судова влада України», зайти в розділ «Реквізити для сплати судового збору» і на вказаній сторінці вибрати суд, який розглядатиме вашу справу.
 2. Після цього у таблиці, яка з’явиться, обрати варіант, який відповідає вашій ситуації (розлучення, поділ майна, видача судового наказу тощо), вказати ціну позову або суму для оплати.
 3. Заповнити свої реквізити: прізвище, ім’я та по батькові, вказати свій індивідуальний податковий номер (РНОКПП). Доцільно одразу зазначити й свою електронну пошту, адже на неї потім можна буде отримати квитанцію про оплату, а у разі втрати квитанції легко її відновити.
 4. Після заповнення реквізитів перевірити, чи правильно відображається сума судового збору.
 5. Натиснути кнопку «Оплатити онлайн» і здійснити оплату з використанням банківської картки.
 6. Після оплати зберегти квитанцію.
 7. В разі необхідності надіслати квитанцію своєму адвокатові.

Якщо сума судового збору станом на 2023 рік складає понад 1073,60 грн, простий спосіб правильно сплатити судовий збір — через пункт у таблиці під назвою: «1. За подання до суду: 1) позовної заяви майнового характеру, яку подано: фізичною особою або фізичною особою — підприємцем (1 відсоток ціни позову…)». Оскільки обчислення судового збору через вказаний пункт здійснюється за ставкою один відсоток, то у рядку «Ціна позову» достатньо вказати суму, збільшену на сто відсотків. Для прикладу, вам потрібно сплатити судовий збір у розмірі 1 845,70 грн, відтак у рядку «Ціна позову» слід вказати суму 18 4570 грн.

Оплату може здійснити не лише учасник судового процесу, а й будь-яка інша уповноважена особа. Для цього треба вказати дані фактичного платника, а в полі «Копіювати інформацію з платника» зняти позначку і зазначити відомості про учасника судового процесу, за якого сплачується судовий збір. Єдине, що потрібно пам’ятати: у разі подальшого зменшення розміру позовних вимог, встановлення факту внесення судового збору у розмірі більшому, ніж було необхідно, або повернення заявнику поданих документів право на повернення коштів матиме тільки та особа, яка їх фактично сплачувала (ч. 1 статті 7 ЗУ «Про судовий збір»).

Майте також на увазі, що під час здійснення оплати через офіційний сайт Судової влади України фінансовим посередником додатково стягується сервісний збір у розмірі близько 2% від суми кожного платежу.

Якщо переплачувати за сервісний збір ви не бажаєте, оплату судового збору можна здійснити безпосередньо, на банківський рахунок IBAN.

Як сплатити судовий збір на рахунок IBAN?

Платіжні реквізити для перерахування судового збору в форматі IBAN знаходяться на сторінці суду перед таблицею з варіантами для оплати. Фактично, це стандартний міжбанківський переказ за реквізитами по Україні. Приклад такої оплати ви можете знайти у розділі «FAQ» мого сайту (оплата послуг через Приват24 або оплата послуг через Монобанк). Єдина відмінність полягає у тому, що вам треба вказати рахунок IBAN вибраного суду, а в призначенні платежу зазначити інформацію у такому вигляді:

101 сплата судового збору за Іваненка І.І., Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Поширені запитання

За що сплачується судовий збір?

Судовий збір сплачується за подання до суду позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, а також за ухвалення судами окремих рішень, видачу певних документів.

Хто має платити судовий збір?

За загальним правилом, платником судового збору є особа, що звертається до суду. Наприклад, у разі подання позовної заяви про розірвання шлюбу судовий збір спочатку оплачує позивач, а далі, після ухвалення рішення про розлучення, судовий збір стягується (компенсується) судом з відповідача.

Також у заявника існує можливість залишити сплату судового збору за собою. Для того, щоб суд не стягував судовий збір з протилежної сторони, заявник має подати до суду відповідну заяву.

Хто має право не платити судовий збір?

Від сплати судового збору можуть бути звільнені заявники у справах:

 • про стягнення аліментів;
 • про стягнення заробітної плати;
 • про поновлення на роботі;
 • про відшкодування збитків, завданих злочином;
 • про встановлення факту народження або смерті, у зв’язку з військовим чи надзвичайним становищем, збройною агресією чи тимчасовою окупацією;
 • про відшкодування збитків від держави-агресора Російської Федерації;
 • особи, які мають інвалідність І та II групи;
 • постраждалі від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій;
 • споживачі;
 • учасники бойових дій, військові;
 • фізичні особи у справах про банкрутство;
 • біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

Звертаю увагу, що даний перелік є орієнтовним. З вичерпними підставами звільнення від сплати судового збору, а також переліком осіб, які мають право не сплачувати судовий збір, ви можете ознайомитися в ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Відтак, якщо існують передумови зарахування вас до пільгових категорій, повідомте про це свого адвоката та завчасно надайте йому для перевірки підтверджуючі документи.

Коли суд може звільнити, зменшити розмір, відстрочити чи розстрочити сплату судового збору?

Також суд на підставі окремого клопотання заявника може звільнити його від сплати судового збору, зменшити йому розмір судового збору або надати відстрочку чи розстрочку сплати судового збору, до ухвалення рішення у відповідній інстанції. Таке рішення приймається з урахуванням майнового стану заявника.

Наприклад, якщо розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача — фізичної особи за попередній календарний рік або якщо позивачами виступають:

 • військовослужбовці;
 • батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, якщо другий з батьків від сплати аліментів ухиляється;
 • самотні матері (батьки), які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
 • члени багатодітних чи малозабезпечених сімей; або
 • предмет позову стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю (ст. 8 Закону України «Про судовий збір»).

Важливо зазначити й те, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов’язком суду. Тому задоволення такого клопотання багато в чому залежатиме від обраних підстав і наданих суду доказів на підтвердження майнового стану заявника, який перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Що станеться, якщо не заплатити судовий збір?

Несплата судового збору має наслідком залишення без руху позовної заяви, зустрічного позову, апеляційної чи касаційної скарги, а при подальшому невнесенні необхідної суми коштів є підставою для повернення документів заявнику без розгляду. Крім того, у передбачених законодавством випадках несплата судового збору може призвести й до повернення без розгляду певних процесуальних документів (заяви про забезпечення доказів, про накладення арешту тощо).

Читайте також: Заява про видачу копії судового рішення.


Відправити
Надіслати
Переслати

7 коментарів до “Як самостійно сплатити судовий збір онлайн”

 1. Здається, наше законодавство трошки заплутане – на папері одне, а насправді зовсім інакше, як виявляється.

  Відповіcти
  • Якщо ви не юрист, деякі аспекти щодо сплати судового збору дійсно можуть здатися вам трохи заплутаними.

   Відповіcти
   • Бажаю доброго дня! Можливо, ви можете мені допомогти. Я самостійно сплатила судовий збір за адміністративне правопорушення, вказавши свій ідентифікаційний номер. Однак на квитанції виявився неправильний по-батькові. Чи буде ця квитанція прийнята? Дякую за відповідь!

    Відповіcти
    • Привіт, Оксано! Радий вас вітати. Якщо РНОКПП платника вказано правильно, то квитанція повинна бути прийнята. Але, щоб бути впевненим, можна подати до суду заяву про долучення оригіналу квитанції як підтвердження сплати судового збору. Важливо зазначити, що ідентифікаційні номери учасника справи та платника збору співпадають. Якщо є ще які-небудь питання, дайте знати!

     Відповіcти
 2. Дякую! Шукала саме такий варіант пояснення. Тепер зрозуміло, яке саме призначення платежу вказувати.

  Відповіcти
  • Річ у тім, що тут зазначено, що при несплаті, справа залишається деякий час без руху, але в реальності перед поданням позову канцелярія взагалі не приймає позов, доки не буде сплачено судовий збір, значить працівники канцелярії порушують закон? Якесь заплутане у нас законодавство, пишуть одне, а реально інше.

   Відповіcти
   • Добрий день, Володимире! Проблема точно не в законодавстві. Якщо працівники канцелярії суду відмовляються прийняти від вас документи, надішліть їх до суду поштою цінним листом з описом вкладеного.

    Відповіcти

Залишити коментар