Як самостійно сплатити судовий збір онлайн

Для того, щоб сплатити судовий збір в режимі онлайн за допомогою банківської картки, потрібно виконати наступні кроки.

Як правильно сплатити судовий збір онлайн?

  1. Перейти на офіційний сайт «Судова влада України», зайти в розділ «Реквізити для сплати судового збору» і на вказаній сторінці вибрати суд, який розглядатиме вашу справу.
  2. Після цього у таблиці, яка з’явиться, обрати варіант, який відповідає вашій ситуації (розлучення, поділ майна, видача судового наказу тощо), вказати ціну позову або суму для оплати.
  3. Заповнити свої реквізити: прізвище, ім’я та по батькові, вказати свій індивідуальний податковий номер (РНОКПП). Доцільно одразу зазначити й свою електронну пошту, адже на неї потім можна буде отримати квитанцію про оплату, а у разі втрати квитанції легко її відновити.
  4. Після заповнення реквізитів перевірити, чи правильно відображається сума судового збору.
  5. Натиснути кнопку «Оплатити онлайн» і здійснити оплату з використанням банківської картки.
  6. Після оплати зберегти квитанцію.
  7. В разі необхідності надіслати квитанцію своєму адвокатові.

Оплату може здійснити не лише учасник судового процесу, а й будь-яка інша уповноважена особа. Для цього треба вказати дані фактичного платника, а в полі «Копіювати інформацію з платника» зняти позначку і зазначити відомості про учасника судового процесу, за якого сплачується судовий збір. Єдине, що потрібно пам’ятати: у разі подальшого зменшення розміру позовних вимог, встановлення факту внесення судового збору у розмірі більшому, ніж було необхідно, або повернення заявнику поданих документів право на повернення коштів матиме тільки та особа, яка їх фактично сплачувала (ч. 1 статті 7 ЗУ «Про судовий збір»).

Майте також на увазі, що під час здійснення оплати через офіційний сайт Судової влади України фінансовим посередником додатково стягується сервісний збір у розмірі близько 2% від суми кожного платежу.

Якщо переплачувати за сервісний збір ви не бажаєте, оплату судового збору можна здійснити безпосередньо, на банківський рахунок IBAN.

Як сплатити судовий збір на рахунок IBAN?

Платіжні реквізити для перерахування судового збору в форматі IBAN знаходяться на сторінці суду перед таблицею з варіантами для оплати. Фактично, це стандартний міжбанківський переказ за реквізитами по Україні. Приклад такої оплати ви можете знайти у розділі «FAQ» мого сайту (оплата послуг через Приват24 або оплата послуг через Монобанк). Єдина відмінність полягає у тому, що вам треба вказати рахунок IBAN вибраного суду, а в призначенні платежу зазначити інформацію у такому вигляді:

101 сплата судового збору за Іваненка І.І., Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Поширені запитання

За що сплачується судовий збір?

Судовий збір сплачується за подання до суду позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, а також за ухвалення судами окремих рішень, видачу певних документів.

Хто має платити судовий збір?

За загальним правилом, платником судового збору є особа, що звертається до суду. Наприклад, у разі подання позовної заяви про розірвання шлюбу судовий збір спочатку оплачує позивач, а далі, після ухвалення рішення про розлучення, судовий збір стягується (компенсується) судом з відповідача.

Також у заявника існує можливість залишити сплату судового збору за собою. Для того, щоб суд не стягував судовий збір з протилежної сторони, заявник має подати до суду відповідну заяву.

Хто має право не платити судовий збір?

Від сплати судового збору можуть бути звільнені заявники у справах:

  • про стягнення аліментів;
  • про стягнення заробітної плати;
  • про поновлення на роботі;
  • про відшкодування збитків, завданих злочином;
  • про встановлення факту народження або смерті, у зв’язку з військовим чи надзвичайним становищем, збройною агресією чи тимчасовою окупацією;
  • про відшкодування збитків від держави-агресора Російської Федерації;
  • особи, які мають інвалідність І та II групи;
  • постраждалі від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій;
  • споживачі;
  • учасники бойових дій, військові;
  • фізичні особи у справах про банкрутство;
  • біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

Звертаю увагу, що даний перелік є орієнтовним. З вичерпними підставами звільнення від сплати судового збору, а також переліком осіб, які мають право не сплачувати судовий збір, ви можете ознайомитися в ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Відтак, якщо існують передумови зарахування вас до пільгових категорій, повідомте про це свого адвоката та завчасно надайте йому для перевірки підтверджуючі документи.

Коли суд може звільнити, зменшити розмір, відстрочити чи розстрочити сплату судового збору?

Також суд на підставі окремого клопотання заявника може звільнити його від сплати судового збору, зменшити йому розмір судового збору або надати відстрочку чи розстрочку сплати судового збору, до ухвалення рішення у відповідній інстанції. Таке рішення приймається з урахуванням майнового стану заявника.

Наприклад, якщо розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача — фізичної особи за попередній календарний рік або якщо позивачами виступають:

  • військовослужбовці;
  • батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, якщо другий з батьків від сплати аліментів ухиляється;
  • самотні матері (батьки), які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
  • члени багатодітних чи малозабезпечених сімей; або
  • предмет позову стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю (ст. 8 Закону України «Про судовий збір»).

Важливо зазначити й те, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов’язком суду. Тому задоволення такого клопотання багато в чому залежатиме від обраних підстав і наданих суду доказів на підтвердження майнового стану заявника, який перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Що станеться, якщо не заплатити судовий збір?

Несплата судового збору має наслідком залишення без руху позовної заяви, зустрічного позову, апеляційної чи касаційної скарги, а при подальшому невнесенні необхідної суми коштів є підставою для повернення документів заявнику без розгляду. Крім того, у передбачених законодавством випадках несплата судового збору може призвести й до повернення без розгляду певних процесуальних документів (заяви про забезпечення доказів, про накладення арешту тощо).

Читайте також: Заява про видачу копії судового рішення.


Відправити
Надіслати
Переслати

17 коментарів до “Як самостійно сплатити судовий збір онлайн”

  1. Добрий день, Павле! 15 березня цього року було прийнято заочне рішення суду про розлучення, в якому вказано, що позов чоловіка задоволено, і я, як відповідач, повинна сплатити судовий збір. Однак мені не відомі реквізити для оплати. Я побачила це в Дії 06 квітня. Знаходжуся не в Україні, виникає питання: коли й куди мені слід здійснити оплату?

    Відповіcти
    • Добрий день, Наталіє! Порядок стягнення судового збору виглядає наступним чином. Після набрання законної сили судовим рішенням позивач має отримати в суді виконавчий лист та пред’явити його у виконавчу службу для примусового стягнення. Однак, враховуючи те, що сума судового збору у таких категоріях справ є незнаною, у більшості випадків позивачі її не стягують. Тому потрібно або чекати відкриття виконавчого провадження або сплатити вказану суму добровільно, якщо у вас є реквізити позивача або взагалі поки нічого не робити. Останній варіант, як на мене, є оптимальним для вашого випадку.

      Відповіcти
  2. Добрий день! Підкажіть, будь ласка, що робити, якщо я сплатила судовий збір за показниками 2023 року 1073,60 грн, а не за 2024 року – 1211 грн?

    Відповіcти
    • Добрий день, Анастасіє! Потрібно доплатити різницю та надати другу квитанцію.

      Відповіcти
  3. Добрий день! Після розлучення мені надійшов лист щодо сплати судових витрат на користь позивача. Попри це, в листі не вказані реквізити для оплати. Мене цікавить, куди я повинна сплатити судовий збір?

    Відповіcти
    • Шановна Світлано! У вашому випадку стягувач спочатку має отримати в суді виконавчий лист, подати його у виконавчу службу, а виконавець повинен винести постанову про відкриття виконавчого провадження та надіслати її вам. Саме у постанові про відкриття виконавчого провадження мають бути зазначені реквізити для сплати стягнутих з вас судових витрат. Або ви можете сплатити ці кошти на рахунок стягувача добровільно (якщо він вам відомий) із зазначенням у призначенні платежу, що це саме судові витрати згідно з вашим рішенням суду.

      Відповіcти
  4. Чи не могли б ви підказати, де мені прикріпити квитанцію про оплату судового збору? Чи це можна зробити в онлайн-суді?

    Відповіcти
    • Якщо ви мали на увазі «Електронний суд», то в ньому передбачено спеціальний розділ під назвою «Додатки», де ви можете приєднати квитанцію про сплату судового збору. Це можна зробити на останньому етапі формування вашого документа.

      Відповіcти
  5. Доброго дня! Суд заплановано на 19 грудня. Борг за розподілення газу 6500. Заборгованість була погашена 13 грудня, але зараз з нас вимагають також сплатити судовий збір у розмірі 2680 грн. Чи можливо його якось не платити? Засідання ще не відбулося. Буду вдячна за будь-яку пораду чи відповідь.

    Відповіcти
    • Олено, доброго вечора! Не зовсім ясно, що саме ви маєте на увазі під «6500» – обсяг чи вартість, і на якому етапі знаходиться розгляд вашої справи. На мою думку, у суді ви можете визнати позовні вимоги, але просити відмовити у стягненні судового збору, мотивуючи це тим, що весь борг було погашено добровільно до винесення рішення. Також рекомендую зачекати на офіційний документ щодо розподілу судових витрат, щоб уникнути зайвих витрат.

      Відповіcти
  6. Здається, наше законодавство трошки заплутане – на папері одне, а насправді зовсім інакше, як виявляється.

    Відповіcти
    • Якщо ви не юрист, деякі аспекти щодо сплати судового збору дійсно можуть здатися вам трохи заплутаними.

      Відповіcти
      • Бажаю доброго дня! Можливо, ви можете мені допомогти. Я самостійно сплатила судовий збір за адміністративне правопорушення, вказавши свій ідентифікаційний номер. Однак на квитанції виявився неправильний по-батькові. Чи буде ця квитанція прийнята? Дякую за відповідь!

        Відповіcти
        • Привіт, Оксано! Радий вас вітати. Якщо РНОКПП платника вказано правильно, то квитанція повинна бути прийнята. Але, щоб бути впевненим, можна подати до суду заяву про долучення оригіналу квитанції як підтвердження сплати судового збору. Важливо зазначити, що ідентифікаційні номери учасника справи та платника збору співпадають. Якщо є ще які-небудь питання, дайте знати!

          Відповіcти
  7. Дякую! Шукала саме такий варіант пояснення. Тепер зрозуміло, яке саме призначення платежу вказувати.

    Відповіcти
    • Річ у тім, що тут зазначено, що при несплаті, справа залишається деякий час без руху, але в реальності перед поданням позову канцелярія взагалі не приймає позов, доки не буде сплачено судовий збір, значить працівники канцелярії порушують закон? Якесь заплутане у нас законодавство, пишуть одне, а реально інше.

      Відповіcти
      • Добрий день, Володимире! Проблема точно не в законодавстві. Якщо працівники канцелярії суду відмовляються прийняти від вас документи, надішліть їх до суду поштою цінним листом з описом вкладеного.

        Відповіcти

Залишити коментар