Як самостійно сплатити судовий збір онлайн

На сьогодні судовий збір можна сплатити в режимі онлайн за допомогою будь-якої банківської картки. Для цього потрібно перейти на офіційний сайт «Судова влада України», зайти в розділ «Реквізити для сплати судового збору» і на вказаній сторінці вибрати суд, який розглядає чи розглядатиме вашу справу.

Як правильно сплатити судовий збір онлайн?

Після цього у таблиці, яка з’явиться, оберіть варіант, який відповідає вашій ситуації (розірвання шлюбу, поділ майна, видача судового наказу тощо) та вкажіть ціну позову або суму оплати.

Якщо сума судового збору станом на 2023 рік складає понад 1073,60 грн, найпростіший спосіб сплатити судовий збір — через пункт під назвою: «1. За подання до суду: 1) позовної заяви майнового характеру, яку подано: фізичною особою або фізичною особою — підприємцем (1 відсоток ціни позову…)». Оскільки обчислення судового збору через вказаний пункт здійснюється за ставкою один відсоток, то у рядку «Ціна позову» достатньо вказати суму, збільшену на сто відсотків. Для прикладу, вам потрібно сплатити судовий збір у розмірі 1 845,70 грн, відтак у рядку «Ціна позову» потрібно вказати суму 18 4570 грн.

Далі заповніть свої реквізити: прізвище, ім’я та по батькові, вкажіть свій індивідуальний податковий номер (РНОКПП). Доцільно одразу вказати й свою електронну пошту, адже на неї потім можна буде отримати квитанцію про оплату, а у разі втрати квитанції легко її відновити.

Здійснити оплату може не тільки учасник судового процесу, а й будь-яка інша уповноважена особа. Для цього достатньо вказати дані фактичного платника, а в полі «Копіювати інформацію з платника» зняти позначку і зазначити відомості про учасника судового процесу, за якого сплачується судовий збір. Єдине, що потрібно пам’ятати: у разі подальшого зменшення розміру позовних вимог, встановлення факту внесення судового збору у розмірі більшому, ніж було потрібно, або повернення заявнику поданих документів, право на повернення коштів матиме тільки та особа, яка їх фактично сплачувала (ч. 1 статті 7 ЗУ «Про судовий збір»).

Після заповнення реквізитів іще раз перевірте, чи правильно відображається сума судового збору.

Натисніть кнопку «Оплатити онлайн» та здійсніть оплату з використанням обраної банківської картки. Майте на увазі, що під час здійснення оплати через офіційний сайт Судової влади України фінансовим посередником додатково стягується сервісний збір у розмірі близько 2% від суми платежу.

Якщо переплачувати за сервісний збір ви не бажаєте, оплату судового збору можна здійснити безпосередньо, на банківський рахунок IBAN. Платіжні реквізити для перерахування судового збору знаходяться на сторінці перед таблицею з варіантами для оплати. Фактично, це стандартний міжбанківський переказ за реквізитами по Україні. Приклад такої оплати ви можете переглянути на моїй сторінці «FAQ» (оплата послуг через Приват24, оплата послуг через Монобанк). Єдина відмінність полягає у тому, що вам потрібно вказати IBAN суду, а в призначенні платежу вказати: «*;101;9999999999;Судовий збір, за позовом Іваненка І.І., Білоцерківський міськрайонний суд Київської області» — замінивши дані на свої, де «9999999999» — це індивідуальний податковий номер (РНОКПП) платника.

Після оплати збережіть квитанцію та надішліть її своєму адвокату.

Поширені запитання

За що сплачується судовий збір?

Судовий збір сплачується за подання до суду позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, а також за ухвалення судами окремих рішень та видачу певних документів.

Хто має платити судовий збір?

За загальним правилом, платником судового збору є особа, що звертається до суду. Наприклад, у разі подання цивільного позову про розірвання шлюбу судовий збір спочатку оплачує позивач, а далі, після ухвалення рішення про розлучення, судовий збір стягується (компенсується) судом з відповідача.

Хто має право не платити судовий збір?

Від сплати судового збору можуть бути звільнені заявники у справах:

 • про стягнення аліментів;
 • про стягнення заробітної плати;
 • про поновлення на роботі;
 • про відшкодування збитків, завданих злочином;
 • про встановлення факту народження або смерті, у зв’язку з військовим чи надзвичайним становищем, збройною агресією чи тимчасовою окупацією;
 • про відшкодування збитків від держави-агресора Російської Федерації;
  особи, які мають інвалідність І та II групи;
 • постраждалі від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій;
 • споживачі;
 • учасники бойових дій, військові;
 • фізичні особи у справах про банкрутство;
 • біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

Даний перелік є орієнтовним. З вичерпними підставами звільнення від сплати судового збору, а також переліком осіб, які мають право не сплачувати судовий збір, ви можете ознайомитися в ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Тому, якщо існують передумови зарахування вас до пільгових категорій, повідомте про це свого адвоката та завчасно надайте йому для перевірки підтверджуючі документи.

Що станеться, якщо не заплатити судовий збір?

Несплата судового збору має наслідком залишення без руху позовної заяви, зустрічного позову, апеляційної чи касаційної скарги, а при подальшому невнесенні необхідної суми коштів також є підставою для повернення документів заявнику без розгляду. Крім того, у передбачених законодавством випадках несплата судового збору може призвести й до повернення без розгляду процесуальних документів (заяви про забезпечення доказів, про накладення арешту тощо).

Читайте також: Заява про видачу копії судового рішення.

Відправити
Надіслати
Переслати

3 коментарі до “Як самостійно сплатити судовий збір онлайн”

 1. Дякую! Шукала саме такий варіант пояснення. Тепер зрозуміло, яке саме призначення платежу вказувати.

  Відповіcти
  • Річ у тім, що тут зазначено, що при несплаті, справа залишається деякий час без руху, але в реальності перед поданням позову канцелярія взагалі не приймає позов, доки не буде сплачено судовий збір, значить працівники канцелярії порушують закон? Якесь заплутане у нас законодавство, пишуть одне, а реально інше.

   Відповіcти
   • Добрий день, Володимире! Проблема точно не в законодавстві. Якщо працівники канцелярії суду відмовляються прийняти від вас документи, надішліть їх до суду поштою цінним листом з описом вкладеного.

    Відповіcти

Залишити коментар