Розірвання шлюбу: відповіді на поширені запитання про розлучення

Сьогодні підготував для вас відповіді на найбільш поширені запитання, що стосуються особливостей розірвання шлюбу в Україні. Перелік відповідей сформовано за наслідками звернень моїх клієнтів.

Випадки припинення шлюбу органами РАЦС

Органи РАЦС мають право розірвати шлюб в наступних випадках:

 • за взаємною згодою дружини і чоловіка, якщо вони не мають дітей;
 • за заявою одного з подружжя, якщо іншого було визнано безвісно зниклим або недієздатним.

Випадки припинення шлюбу в судовому порядку

Компетенція судових органів щодо припинення шлюбних стосунків поширюється на наступні випадки:

 • якщо подружжя має спільних неповнолітніх дітей;
 • якщо один з подружжя своєї згоди на розлучення іншому не дає;
 • якщо один з подружжя хоче розлучитися за власним бажанням без згоди іншого (в односторонньому порядку);
 • якщо подружжя має неповнолітніх дітей і подає в суд спільну заяву на розлучення.

Що стосується останнього випадку, то закон вимагає, щоб разом зі спільною заявою дружини і чоловіка в суд надавався договір, в якому буде визначено, з ким далі житимуть діти і яку участь у вихованні та житті дітей братиме інший з подружжя. При цьому домовленість про сплату аліментів обов’язково має бути завірена нотаріально. Умови такого договору носять індивідуальний характер, залежать від конкретних домовленостей сторін.

До якого суду слід подавати заяву на розлучення?

Діє загальне правило про те, що позов має пред’являтися за офіційним місцем проживання відповідача.

Одночасно слід зазначити, що з цього правила є винятки. Зокрема, якщо на утриманні позивача знаходяться неповнолітні або малолітні діти, або стан здоров’я чи інші поважні причини не дозволяють позивачеві виїхати за місцем реєстрації відповідача. У таких випадках позивач має право подати позов за місцем своєї реєстрації. Довідка про спільне проживання з дитиною або про стан здоров’я позивача надається в суд разом з позовною заявою.

Які документи потрібні для розлучення?

Відповідь на це питання залежить від того, чи має подружжя спільних неповнолітніх дітей.

Якщо подружжя спільних дітей не має, то вам будуть потрібні наступні документи:

 • копія вашого паспорта;
 • копія вашої довідки про присвоєння податкового номера (РНОКПП);
 • копія свідоцтва про шлюб.

Коли подружжя має спільних дітей, то, крім перерахованих вище документів, вам знадобляться наступні:

 • копія свідоцтва про народження неповнолітньої дитини;
 • копія довідки про місце проживання, з якої випливатиме, що дитина мешкає разом з вами, та/або документ про те, що стан вашого здоров’я не дозволяє виїхати за місцем знаходження відповідача (якщо ви плануєте звертатися до суду за своєю адресою).

Чи може український суд розірвати шлюб з іноземцем?

Якщо шлюб розривається з іноземцем і один з подружжя мешкає в Україні, питання про підсудність вирішується за загальними правилами, і такий позов може бути пред’явлений до українського суду.

Яку суму судового збору необхідно сплатити?

Станом на 2023 рік ставка судового збору за розгляд позову про розлучення становить 1073,60 грн.

Судовий збір оплачується на користь суду і стягується в подальшому з відповідача. У разі, якщо відповідач до початку розгляду справи по суті подасть письмову заяву про визнання позову, позивачу з державного бюджету буде повернуто 50% раніше сплаченого судового збору.

Чи можна подати позов, якщо є дитина віком до одного року?

Звертатися до суду з позовною заявою про розлучення, якщо подружжя має дитину віком до одного року, забороняється.

Винятком з цього правила є ситуації, коли в поведінці одного з подружжя є ознаки кримінально караного злочину стосовно другого з подружжя або дитини. При цьому йдеться саме про наявність ознак злочину, а не про підтвердження винності особи вироком суду. Тож для пред’явлення такого позову чекати на винесення вироку у кримінальній справі не обов’язково.

До винятків також належать ситуації, коли батьківство щодо дитини було визнано іншою особою або коли відомості про чоловіка як батька дитини були виключені з актового запису про народження дитини за рішенням суду. Документи, що підтверджують ці обставини, додаються до позовної заяви.

Чи можна звертатися до суду під час вагітності дружини?

Сімейний кодекс України забороняє звертатися до суду для розлучення, якщо дружина є вагітною.

З даного правила також є винятки. Зокрема, якщо поведінка одного з подружжя містить ознаки кримінально караного діяння щодо дитини або іншого з подружжя, можна пред’являти позов до суду. Крім того, позов може бути пред’явлений і в разі, коли батьківство зачатої дитини було визнане іншою особою. Докази на підтвердження зазначених обставин подаються одночасно з пред’явленням цивільного позову.

Чи потрібно отримувати виконавчий лист?

Подавати заяву до суду про видання виконавчого листа і звертатися до виконавця з приводу розірвання шлюбу не потрібно.

Чи потрібно подавати рішення суду в РАЦС?

Законом встановлено, що після того як рішення суду набере законної сили, суд самостійно надсилає копію свого рішення до органів РАЦС для внесення відповідних записів і відомостей до Реєстру. Тож окремо звертатися до органів РАЦС не потрібно.

Яким документом підтверджується факт розірвання шлюбу?

Коли шлюб розривається органами РАЦС, офіційним документом про припинення шлюбу є свідоцтво про розірвання шлюбу. Якщо шлюб розривається через суд, то офіційним документом є рішення самого суду. Особам, шлюб між якими розірвано в судовому порядку після 27.07.2010, свідоцтво про розірвання шлюбу більше не видається.

З якого моменту шлюб вважається припиненим?

Шлюб вважається офіційно розірваним з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Читайте також: Дев’ять способів пошуку в Єдиному реєстрі судових рішень (ЄДРСР).

Відправити
Надіслати
Переслати

21 коментар до “Розірвання шлюбу: відповіді на поширені запитання про розлучення”

 1. Доброго дня! Ми з чоловіком розлучилися і рішенням суду встановлено, щоб він відшкодував гроші за судові витрати. Як мені мають повернути ці гроші? У суді чи виконавчій службі, чи іншим способом?

  Відповіcти
  • Добрий день! Після набрання рішенням суду законної сили отримайте в суді виконавчий лист. Потім подайте виконавчий лист до державної виконавчої служби.

   Відповіcти
 2. Підкажіть, будь ласка, якщо майбутній чоловік зараз у ЗСУ, де і як взяти свідоцтво про розірвання першого шлюбу, щоб одружитися, якщо у нього немає на руках рішення про розірвання шлюбу.

  Відповіcти
  • Добрий день, Томо! Якщо рішення про розірвання шлюбу приймав суд, найпростіший спосіб укласти дистанційно договір з адвокатом, а адвокат від імені чоловіка вже направить до суду необхідні документи. Якщо чоловік вміє користуватися цифровим підписом, заяву про повторну видачу копії рішення суду з квитанцією про сплату судового збору може подати самостійно на адресу суду, що прийняв рішення. У такій заяві слід зазначити номер справи. Приблизно так.

   Відповіcти
 3. Добрий день! У мене є рішення суду про розірвання шлюбу, робітниця РАЦС офіційним листом інформує про постанову від 22 серпня 2007 р. № 1064 (підписану Януковичем), що з 2010 року вони оригінал свідоцтва про розірвання шлюбу не надають (навіть за рішенням суду), але відповідно до цієї постанови вони можуть, але за гроші (встановити, що плата за внесення запису до Реєстру, змін та доповнень до запису та за видачу витягу з Реєстру стягується у сумі 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (з урахуванням податку на додану вартість) – отже свідоцтво про розірвання шлюбу (навіть за рішенням суду) вони надають, але за гроші. І питання: “у мене в паспорті стоїть відмітка про шлюб з …… “, як змусити РАЦС поставити відмітку про “розірвання шлюбу” адже паспортних столів не існує і чи законною є така відмова?

  Відповіcти
  • Добрий день, Михайле! Визначальним у вашому питанні є дата розірвання шлюбу. До чи після набрання відповідних змін? Однак у будь-якому випадку можна отримати виписку з якої вбачатиметься, що ваш шлюб дійсно розірваний. Крім того, якщо у вас є рішення про розірвання шлюбу, прийняте після 27.07.2010, офіційним документом про розірвання шлюбу є саме рішення суду.

   Відповіcти
 4. Добрий день, колишній чоловік покинув нас з дитиною, коли доньці було всього 2 місяці, зник, і не з’являвся в нашому житті, подав на розлучення, шлюб розірвали, але чому я мушу йому повертати 50% судових витрат? 538 грн, за що? Що мені робити, я не хочу йому й копійки платити.

  Відповіcти
  • Каріна, добрий день. Закони та суди не завжди діють так, як це уявляють люди. Якби заяву на розлучення подали ви, то судові витрати стягували б з чоловіка. Спочатку судовий збір сплачує позивач, а потім повністю чи частково компенсується судом з відповідача. Крім того, щоб стягнути з вас ці кошти, колишній чоловік спочатку має отримати в суді виконавчий лист, а потім звернутися до виконавця. Але з огляду на суму дуже сумніваюся, що він взагалі це робитиме, оскільки лише організаційні та тимчасові витрати будуть набагато більшими ніж можливий результат.

   Відповіcти
 5. Доброго дня! Ми з чоловіком розлучилися і я подавала на повернення грошей на адвокатські послуги та судові витрати. Нас розлучили й підтвердили мій позов. Яким чином мені повинні повернути ці гроші? У суді або виконавчій службі, або іншим способом?

  Відповіcти
  • Доброго дня, Світлано! Якщо суд в своєму основному або додатковому рішенні вказав на стягнення таких витрат, вам спочатку потрібно подати в суд заяву про видачу виконавчого листа. Після цього подати виконавчий лист до виконавчої служби. Саме виконавча служба займається стягненням коштів з боржника і перерахуванням на користь стягувача. Якщо відносини з відповідачем залишилися нормальні, можете спробувати запропонувати йому компенсувати ці витрати добровільно. Як аргумент можна використовувати те, що з нього не буде додатково стягнуто 10% виконавчого збору, виконавчі витрати, а також не будуть блокуватися банківські рахунки.

   Відповіcти
 6. Доброго дня, мені повторно потрібно вийти заміж, але подати заяву ми не можемо бо нам сказали що в базі РАЦСУ значиться що попередній шлюб не розірвано. Куди мені звертатися і що робити в такому випадку? Дякую.

  Відповіcти
  • Тетяно, доброго дня! Якщо вам потрібно вийти заміж за нового чоловіка, то спочатку потрібно розірвати попередній шлюб. Зробити це можна або через органи РАЦС або через суд. Випадки і варіанти припинення шлюбу описані в статті.

   Відповіcти
 7. Мені суд відмовляє в розгляді моєї позовної заяви. Тому що говорить що потрібно звертатися в суд за місцем реєстрації відповідача. Але в мене немає можливості. Чи мають вони законні підстави, і як змусити їх розглядати мою справу?

  Відповіcти
  • Аліно, доброго дня! Суд спочатку має винести ухвалу про усунення недоліків позовної заяви. На виконання цієї ухвали, за наявності відповідних підстав та доказів, ви можете подати заяву в якій обґрунтувати необхідність розгляду справи саме за місцем вашого проживання. Перелік таких підстав наведено у статті вище.

   Відповіcти
 8. Зараз розлучитися, якщо у вас є спільна неповнолітня дитина, не дуже складно. Але багато хто вирішує, що простіше жити без розлучення окремо, а документи – це всього лише папірець. На мій погляд, це помилкова думка, адже потім проблем може бути більше. Розділ майна, погашення кредитів і так далі.

  Відповіcти
 9. Начебто люди люблять один одного, у них все добре, а потім щось йде не так і вони розлучаються. Як складеться життя у кожного з нас ніколи не знаєш.

  Відповіcти
 10. Розривали з дружиною шлюб, маючи спільну дитину. Брали зразок позовної заяви в інтернеті, але суддя справу відразу не відкрила. Вказала, що подані документи не відповідають всім вимогам. Виявилося, що бланк був застарілий. Тому все одно довелося звертатися за допомогою до юриста. Чому так складно і не можна спростити порядок розлучення?

  Відповіcти
  • Наскільки знаю, в планах Міністерства юстиції вже існує проект передачі даного питання до компетенції нотаріусів. Якщо вони його реалізують, то розлучення має почати відбуватися набагато швидше і простіше.

   Відповіcти
 11. Нажаль, я в жовтні теж пройшов через це. Дітей в нас не було, але мешкали ми по різним містам, то розлучення ми отримали дістанційно через Укрпошту. Наскільки я обізнаний, зараз є процедура розірвання шлюбу, яку ви можете отримати за одну добу, якщо в вас немає спільних дітей та невирішених матеріальних питань.

  Відповіcти
 12. Якщо у шлюбі є дитина до року, і при цьому обоє батьків будуть наполягати на розірванні шлюбу за згодою, все одно не розлучать? Можливо, є варіанти через суд? Дуже потрібне розлучення!

  Відповіcти

Залишити коментар